Czas na umowę i odbiór laptopa. Wyjaśniamy czym są czynności rozporządzające

Rodzice zaczynają podpisywać umowy przekazania na własność lub użyczenia laptopów dla czwartoklasistów. Część osób pyta o to, co oznacza zwrot "czynności rozporządzające". Wyjaśniamy.

Proces odebrania laptopów jest bardzo prosty. Aby trafiły do rąk czwartoklasistów, rodzice lub opiekunowie prawni podpisują umowę z organem prowadzącym szkołę. Informowaliśmy już, że są dwa typy takich umów: przekazania na własność lub użyczenia. Decyzję o tym, którą wybrać, podejmuje rodzic. Wydanie laptopa rodzicowi/opiekunowi prawnemu nastąpi po podpisaniu wybranego rodzaju umowy  i na podstawie protokołu z przekazania sprzętu.

Umowy zawierają też pewne warunki.

Wiele emocji budzi zapis § 4 ust. 2 pkt 1:

Przyjmujący zobowiązuje się, w okresie 5 lat od dnia zawarcia Umowy, do niedokonywania w stosunku do Przedmiotu Umowy jakichkolwiek czynności rozporządzających, w szczególności zobowiązanie to obejmuje niedokonywanie zbycia Przedmiotu Umowy, oddanie go w użyczenie, wynajęcie lub przekazanie do użytku osobom trzecim.”

Jak więc interpretować ten zapis?

Czynnością rozporządzającą może być na przykład zbycie. Jest to pojęcie zdecydowanie szersze niż tylko sprzedaż. Może obejmować również darowiznę czy zamianę. Ponadto  laptop nie może podlegać użyczeniu, wynajęciu, przekazaniu do użytku osobom trzecim. Nie będzie więc możliwe np. zastawienie go w lombardzie.

Dlaczego zapis o czynnościach rozporządzających jest ważny?

Darmowe laptopy dla czwartoklasistów to program Ministerstwa Cyfryzacji, który zakłada, że sprzęt przekazany rodzicom ucznia, będzie faktycznie użytkowany przez tego ucznia i umożliwi mu rozwijanie kompetencji cyfrowych. I właśnie zapis o czynnościach rozporządzających stoi na straży tego założenia.

Program równych szans

Laptop jest częścią szerokiego programu edukacji cyfrowej dzieci i młodzieży w Polsce. Uzupełnia działania edukacyjne oraz inwestycje, dzięki którym szkoły mają nieodpłatny dostęp do szybkiego internetu wraz z usługami bezpieczeństwa sieciowego i teleinformatycznego.  Niemal wszystkie szkoły w Polsce korzystają już z szybkich łącz w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). On-line dostępne są też bezpłatne materiały edukacyjne do realizacji podstawy programowej. Na stronie laptopdlaucznia.gov.pl zachęcamy także do pobierania sprawdzonych i bezpłatnych programów, które będą pomocne w edukacji szkolnej i rozwijaniu pozaszkolnych pasji. Laptop jest dopełnieniem  programu edukacyjnego.

Masz więcej pytań?

W razie jakichkolwiek wątpliwości dostępna jest infolinia Laptop dla ucznia. Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 18:00. Telefon: +48 22 182 22 88

Nasi eksperci odpowiadają także na pytania mailowo. Można do nich napisać na adres: laptopdlaucznia@nask.pl

//polityka-prywatnosci/deklaracja-dostepnosci